Boj s alkoholem

5. listopadu 2017 v 12:27 | Nikia |  Nikia na téma týdne
Moc lidem jsem to neříkala a nijak jsem neměla potřebu šířit to světem, ale s odstupem času mám pocit, že by se o tom mluvit mohlo, a nebo možná spíš mělo. Tak jsem tady a přicházím s příběhem, jak jsem udělala dobrý skutek a možná tím zachránila mladý život.

Měla jsem kolegu. Mladý kluk, který to v životě moc lehké neměl. Chvíli žil na ulici a chutnaly mu drogy, nadělal si spoustu dluhů a zakopával o problémy. V jeho rodině údajně taky nic moc. Když se mnou pracoval, bydlel u matky, vydělával, dluhy platil a drogy mu už nic neříkaly. Nikdy o svém životě na ulici a drogách nemluvil, ale poznamenaný tím byl každopádně, to jsme všichni poznali. S každým byl za dobře, byl společenský a vždycky hrozně hodný a pokorný.

Časem přestal chodit do práce. Nedalo se mu dovolat, nebyl dostupný ani na žádných sociálních sítích, jakoby se nad ním slehla zem. V práci mu to odpouštěli, až dokud se nevypařil úplně a ne jen na pár dní. Výpověď si nebyl vyzvednout do dnes. Všichni jsme tušili, že zase lítá v problémech. Několikrát jsem ho sháněla, neúspěšně. Chtěla jsem jenom vědět, jak se má.

Po půl roce jsem ho potkala. Zářil. Tvrdil mi, že bydlí s přáteli, vydělává krásné peníze, a že je šťastný a nic mu nechybí. Byla jsem za to šťastná i já, vždyť si to zasloužil. Jenomže na internetu mě po čase opět začal ignorovat. Rok jsem neměla tušení, co dělá a jak se má. Nevadilo mi to, vždyť vypadal spokojeně a mě do jeho života vlastně vůbec nic nebylo.

Až do začátku srpna.
Přišel ke mně do práce chvíli před tím, než jsme končili. Opilý, špinavý, v roztrhaném oblečení a smrděl. Seděl na kraji chodníku a čekal na mě. Kouřil balené cigarety a pil pivo. Když jsem měla po směně, sedla jsem si s cigaretou vedle něj, a aniž bych cokoliv řekla, rozplakal se. Moc toho nenamluvil. Nutila jsem ho, aby mi řekl, co dělá a kde bydlí. Měl obvázanou nohu a špatně chodil. Byl úplně jiný, než jakého jsem si ho pamatovala. Říkal, že po mně vůbec nic nechce, že mě jenom chtěl vidět. Pak spustil, že potřebuje pomoct. Že nenávidí svůj život ve stanu s feťákem. Že pije. Hodně.

Uzavřeli jsme dohodu. Pomůžu mu znovu se postavit na nohy, když mě přesvědčí, že opravdu chce začít bojovat s alkoholem, je ochotný se ho vzdát a začít znovu plnohodnotný život. Potvrdil svoje odhodlání tím, že mi okamžitě strčil všechny svoje peníze do ruky. Byly asi dvě hodiny ráno a já ho poslala se vyspat. Údajně "domů" ani nedorazil. Celou noc jsem nespala, vyhledávala si všechny možné doktory, kteří by mu byli schopní pomoct. Druhý den jsem volala do psychiatrické nemocnice a ptala se na možnost jeho léčby tam. Vezmou ho. Teď už jen, aby si pamatoval, že jsme si podali ruku na to, že za mnou druhý den přijde a půjdeme tam.

Nepřišel.
Moje podvědomí mě přemlouvalo, ať ještě chvíli počkám, že on určitě dorazí, že to fakt myslí vážně. Nakonec přišel. Opilý a se všemi svými drogovými kamarády, kteří ho přesvědčovali, že to nemá cenu, ať nikam nechodí, že život s nimi je přeci fajn. Bylo mi do breku. Tihle lidé nemají absolutně žádné vychování, úplně se mi hnusili. A smáli se mu. Jeho KAMARÁDI se mu vysmívali, protože je přesvědčený změnit svůj život.
Byl nervózní. Celé nekonečné tři hodiny čekání na příjmu v léčebně sebou cukal, špatně dýchal a každou chvíli to chtěl vzdávat. Nakonec se dočkal, a lékař ho vyšetřil. Když nasedal do sanitky, pevně mě obejmul a se slzami prohlásil jenom "díky Nikčo". V tu chvíli se mi změnil život. A jemu hlavně.

Pár týdnů zpět mi psala jeho maminka, že léčbu v polovině ukončil. Zbýval mu už jen měsíc a půl.
A dnes tak nějak bojuje. Nepije, žije na úrovni a údajně poslal do háje i všechny ty lidi, co mu nevěřili a tahali ho akorát do pekel. A já ti teď, chlape, přeji jen to nejlepší, aby ses už nikdy nemusel dostat do takové situace, všechno co ti zbývá zaplatil, našel si přítelkyni a žil šťastný život, jaký si zasloužíš.

A děkuji, protože celý tvůj příběh mě poznamenal a spoustu věcí mě donutil si uvědomit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erin Blood Moon | Web | 5. listopadu 2017 v 12:36 | Reagovat

Ká též měla problęmy s drogami i alkoholem, ale už jsem přes dva roky čistá. A alkohol jsem musela přestat pít kvůli silným lékům na maniodepresi. Asi tak.

2 Eliss | Web | 5. listopadu 2017 v 12:56 | Reagovat

Tak snad už do toho nikdy nespadne, je moc hezké že jsi mu podala pomocnou ruku, musíš být úžasný člověk :)

3 stuprum | Web | 5. listopadu 2017 v 15:07 | Reagovat

Dojemné, jen ten happy-end chybí. Měli jste spolu vstoupit do manželství. :)

4 tema-tydne | Web | 5. listopadu 2017 v 15:55 | Reagovat

Tvůj článek bude zařazen do výběru na tema-tydne.blog.cz

5 Karin | Web | 5. listopadu 2017 v 17:08 | Reagovat

To je vážně silný příběh. Jsi statečná a rozumná holka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama